ايران سرزمين شكوه و زيبايی ها

  • چهار فصل ایران

اینکه در چه فصلی به ایران سفر می کنید چندان مهم نیست؛ بهار، تابستان، پاییز و زمستان را بالاخره در نقطه ای از این سرزمین پیدا خواهید کرد. ایرانِ چهار فصل می تواند برای هر سلیقه ای دلپذیر باشد. به یک معجزه می ماند که دمای گرم ترین و سردترین نقطه این سرزمین گاهی در فصل زمستان، تا 50 درجه سانتی گراد، اختلاف دارد اما این یک واقعت است. در این فصل می توان به ایران سفر کرد و همزمان تنی به آب های گرم جنوب زد، در کوهستان های برفی شمال و غرب کشور اسکی کرد و بهار را در کرانه های خزر دید. یا اینکه اگر در تابستان شهر اهواز دمای داغ 50 درجه ای را تجربه می کند، کرانه های شمالی گرم و مرطوب است و در غرب و شمال غرب کشور تابستانی معتدل جریان دارد.

این اتفاق گاهی حتی در یک استان می افتد؛ مثل سیستان و بلوچستان که آب و هوایی گرم و خشک دارد اما تنوع اقلیمی ویژه ای دارد؛ یعنی هم منطقه کوهستانی و جنگلی دارد و هم باتلاقی. در این استان پهناور که تاریخ پر رمز و رازی دارد، شهر زابل هوای گرمی دارد و در عین حال بر «تفتان»؛ تنها آتشفشان نیمه فعال ایران برف نشسته است و چابهار هوایی گرم و مرطوب دارد.

کشور ایران در کمربند آب و هوایی خشک و نیمه خشک جهان قرار گرفته و بارندگی در آن بسیار متفاوت است. دریای خزر در شمالی ترین قسمت کشور و خلیج فارس و دریای عمان در جنوب، رشته کوه های البرز در شمال کشور و رشته کوه های زاگرس در غرب، اختلاف ارتفاع در حدود 6000 متر، اختلاف‌ دمای در حدود 100 درجه و در نهایت تفاوت بارش 2400 میلی‌متر باعث شده این تفاوت اقلیم، تنوع زیستی این مرز و بوم را دوچندان کند.

در زمستان گردشگران می توانند سه منطقه آب و هوایی مختلف را در ایران تجربه کنند؛ اگر آب و هوای وملایم و سرد نسبی می خواهند به کرانه های شمالی بروند، اگر دلشان سرمای زمستانی می خواهد، بخش های مرکزی کشور مقصد سفر آنها خواهد بود. مثلا استان های اصفهان و فارس برف و سرما دارند .در نهایت اگر به دنبال هوایی معتدل اند جنوبِ خون گرم را انتخاب کنند. مناطق جنوبی کشور مقاصد خوب سفر در زمستان اند؛ این بخش از کشور در حدود 6 ماه از سال آب و هوای دلچسبی دارد.

زمستان که به سر می رسد، در جای جای ایران بهار است و هوا مطبوع. جنوب ایران اما از این قاعده مستثناست و هوای گرم در آن جریان دارد. پاییز هم فصل خوب دیگری برای دیدن ایران است.

همین جنوب گرم در فصل تابستان اگرچه روزهای خیلی گرمی دارد اما شب ها هوا گرم و مرطوب خواهد بود. این رطوبت از سوی دیگر در کرانه های خزر هم تکرار می شود؛ با روزهایی گرم و شب هایی خنک. هوای خنک را در تابستان، می توان در مناطق ییلاقی دامنه های البرز و کوه های زاگرس جست.

درباره گرما باید گفت شهر توریستی مثل شیراز در سال چهار ماه و تبریز تنها یک ماه گرم را سپری می کنند. برای فرار از گرما در فصل تابستان می توان استان های کردستان، همدان، آذربایجان و خراسان را به عنوان مقصد سفر انتخاب کرد. این میان اما هستند شهرهای دیدنی که آب و هوای متنوعی در مناطق مختلفشان می توان دید؛ مثل تهران، تبریز، اصفهان، شیراز و مشهد.